PostgreSQL ve MySQL Karşılaştırması

PostgreSQL ve MySQL Karşılaştırması

PostgreSQL ve MySQL arasında radikal farklılıklar var. İki sistem arasındaki farklılıkları değerlendirdikten sonra bilinçli bir karar verilmelidir.

PostgreSQL ve MySQL arasındaki en yaygın olarak değerlendirilen özelliklerin benzerlik ve farklılıklarının bir özetini bu makale içerisinde bulabileceksiniz.

İki veri tabanı arasında birçok benzerlikler olsa da, çok farklı farklılıklar da vardır. İkisi arasında adil ve doğru bir karşılaştırma sağlamaya çalıştım, ancak sonunda, benzersiz senaryonuzu değerlendirmek ve hangi veritabanının özel kullanım durumunuza en uygun olduğunu sizler belirleyeceksiniz.
 

Yaklaşık 25-26 ay kadar büyük bir projede PostgreSQL kullandım, daha öncesinde MySQL’i sık sık projelerimde kullanmıştım ve halen kullanmaya devam ediyorum. Dilerseniz ana başlıklar halince karşılaştırmalarımıza başlayalım.

Açık kaynak

Açık kaynaklı yazılımlar bildiğiniz üzere, benzersiz olan özelliklere (maliyet, esneklik, özgürlük, güvenlik) sahiptir. Açık kaynak yazılımı serbestçe kullanılabilir ve herkes tarafından yeniden dağıtılabilir, değiştirilebilir. Açık kaynak yazılımların, uzun vadeli sürdürülebilirliği vardır. Dünya çapında bir topluluk veya bireysel geliştiriciler topluluğu tarafından oluşturulmuş ve desteklenmiştir; bunların birçoğu, işbirliği ve gönüllülük gibi açık kaynak değerleri esas alınarak oluşturulmuş topluluklardır.
 

ACID Uygunluğu

ACID, veritabanı işlemlerinin bir özellik kümesidir. ACID uyumluluğu, tek bir işlem sırasında çok sayıda değişiklik yapıldığında bile, olası arıza durumunda sistemde hiçbir verinin kaybolmamasını ve yanlış iletişim yapılmamasını sağlar.
 

SQL Uyumluluğu

SQL uyumu, bir veritabanının tüm yapılandırılmış sorgu dili yönergelerini ve standartlarını karşılaması ve uygulaması gereken bir standarttır. Şirketler bir uygulama için heterojen veritabanlarıyla çalışmak istediklerinde bu çok önemlidir.

SQL uyumluluğuna sahip olmak, verileri bir SQL uyumlu veritabanından diğerine (ör. Oracle’dan PostgreSQL veya SQL Server’a) taşımayı çok kolaylaştırır.


;